Jump to content
Corsair Community

How should the iCUE H150i Elite LCD cooler settings be?


Recommended Posts

First of all, I apologize for my bad english.I want your help.My processor is intel i7 8700k 3.70 ghz. I did not overclock.My CPU cores are between 40 and 50 degrees at idle.under load it is between 60 and 65 degrees.there is no problem under load, but the temperature is not high when my processor is idle?  Before this product, I was using a corsair cooler again, its temperature was between 30 and 35 degrees at idle.I could not make these new cooler settings somehow.(iCUE H150i Elite LCD)  Can you please help me to make the best settings?image, video or even a website.  The 120 mm fans of this product are very loud. I was using a 140mm radiator before and it was incredibly quiet.This product is very noisy.

Link to comment
Share on other sites

If the loads temps are the same but the idle has shifted up, it may be higher idle voltage and not something you can adjust with the cooler. Check your Vcore level in CUE.  Also keep in mind idle temperature for all components is based on environment temperature. If your in the Northern hemisphere and transitioning from Winter to Spring you will see higher baseline temps as seasons shift. 
 

There are not a lot of possible AIO related reasons for the shift aside from case or layout changes. If you did not get the block on properly (bad contact), there is no way you could keep the peak temp at 60C. You would constantly spike past that opening browsers and folders. On the AIO end, you can’t drop or add 10C to your idle — unless you were blasting the fans before and now have them off. Too that end, your coolant temperature (H150i Temp) is the lowest possible cpu temp when CPU is at its lowest possible voltage level. What is your coolant temp now?

 

Most users should make a copy of the presets as a custom curve so they can see and understand fan behavior. Go to the cooling section and click +. A new graph will appear below. Go to the lower right corner. There are several shape tools that match the presets. Click the second from the left and it should say “Quiet” and produce a curve with a 31C baseline. Change sensor temp to “H150i Temp”.  Now change the three radiator fans above to the new Custom 1 curve. Now you can see and change the behavior. If your idle coolant is 36C, you likely can’t lower it much, so blasting the fans won’t help. Raise the baseline to 36C. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, c-attack said:

Yük sıcaklıkları aynıysa ancak rölanti yükseldiyse, daha yüksek rölanti voltajı olabilir ve soğutucu ile ayarlayabileceğiniz bir şey olmayabilir. CUE'de Vcore seviyenizi kontrol edin. Ayrıca tüm bileşenler için boşta kalma sıcaklığının ortam sıcaklığına bağlı olduğunu unutmayın. Kuzey yarım küredeyseniz ve Kıştan İlkbahara geçiş yapıyorsanız, mevsimler değiştikçe daha yüksek taban sıcaklıkları göreceksiniz. 
 

Büyük/küçük harf veya düzen değişiklikleri dışında, kaymanın olası AIO ile ilgili pek çok nedeni yoktur. Bloğu düzgün şekilde açmadıysanız (kötü temas), en yüksek sıcaklığı 60C'de tutmanın hiçbir yolu yoktur. Açılan tarayıcıları ve klasörleri sürekli olarak aşarsınız. AIO tarafında, fanları daha önce patlatmadığınız ve şimdi kapatmadığınız sürece boşta kalmanıza 10C düşüremez veya ekleyemezsiniz. Bu amaçla, soğutma suyu sıcaklığınız (H150i Temp), CPU mümkün olan en düşük voltaj seviyesindeyken mümkün olan en düşük işlemci sıcaklığıdır. Şu anda soğutucu sıcaklığınız nedir?

 

Çoğu kullanıcı, fan davranışını görebilmeleri ve anlayabilmeleri için ön ayarların bir kopyasını özel bir eğri olarak yapmalıdır. Soğutma bölümüne gidin ve +'ya tıklayın. Aşağıda yeni bir grafik görünecektir. Sağ alt köşeye gidin. Ön ayarlarla eşleşen birkaç şekil aracı vardır. Soldan ikinciyi tıklayın ve “Sessiz” demeli ve 31C taban çizgisine sahip bir eğri oluşturmalıdır. Sensör sıcaklığını “H150i Temp” olarak değiştirin . Şimdi yukarıdaki üç radyatör fanını yeni Özel 1 eğrisine değiştirin. Artık davranışı görebilir ve değiştirebilirsiniz. Boşta soğutma sıvınız 36C ise, muhtemelen çok fazla düşüremezsiniz, bu nedenle fanları patlatmak yardımcı olmaz. Taban çizgisini 36C'ye yükseltin. 

bro if you are using corsair cooler can you show me your settings with pictures? I will try to do the same!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...